NAKON KRIMA: Rusija pripojila i deo mora na Dalekom istoku

Rusija je još pre 13 godina podnela aplikaciju za aneksiju dna Ohotskog mora, za koje se veruje da je bogato naftom, plinom i skupocenim mineralima. Za razliku od Krima, odluka Komisije UN nije naišla na negodovanje međunarodne zajednice

  • 14

Rusija je u ponedjeljak pripojila i 52.000 kvadratnih kilometara Ohotskog mora, na Dalekom istoku, i ta vest prošla je nezapaženo u medijima nakon prijema Krima u njihovu federaciju.

Rusija je podnela aplikaciju 2001. godine i morala je da čeka 13 godina da bi se donela odluka. Reč je o morskoj enklavi duplo većoj od Krima, i za nju se veruje da je bogata naftom, plinom i skupocenim mineralima. Geolozi su procenili da ova oblast, blizu Japana, ima više od 1 milijarde tona prirodnog gasa i nafte.

Za razliku od Krima, na aneksiju do skoro ničijeg mora, nije bilo primedbi međunarodne zajednice. Iza mirnog pripajanja krije se činjenica da je Moskva za to dobila dozvolu Komisije UN za granice kontinentalnih ploča, koja je aneksiju odobrila jednoglasno.

- Odluka Komisije je samo prvi korak proširenja ruskog uticaja ka Arktiku - rekao je Sergej Donskoi, ministar nacionalnih bogatstava i životne sredine.

Formalno, Rusija ovim nije proširila svoju granicu, s obzirom da su prema konvencijama UN-a kontinentalne ploče defisane kao morsko dno, tako da je samo dno spomenute enklave rusko, dok je površina i dalje ničija.

Moskva je već pokrenula istraživanja morskog dna Ohotskog mora, otprilike veličine Švajcarske, u potrazi za naftom.

(Telegraf.rs / Izvor:voiceofrussia)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA