Godišnjica zarobljavanja američkih marinaca na jugu Srbije: Deo njihove opreme čuva se u Vranju

Trojica američkih vojnika su tada vozilom tipa “Hamer” ušli su na teritoriju Savezne Republike Jugoslavije, odmah bili su uočeni, a potom i zarobljeni od strane naših vojnika

  • 3
Godišnjica zarobljavanja američkih marinaca na jugu Srbije Foto: S. Tasić

Vojska Jugoslavije, na granici sa Makedonijom, zarobila je tri američka vojnika 31. marta 1999. godine, samo nedelju dana nakon što je otpočelo bombardovanje.

Trojica uhapšenih vojnika bili su su Endru Ramirez, Kristofer Stoun i Stiven Gonzales. Sva trojica su pripadala izviđačkoj četi američke divizije čija je baza u Nemačkoj.

Predmeti koji su u Spomen sobi izloženi potiču od druge polovine 19. veka i oslobođenja od Turaka, prateći istoriju Srbije u 20. veku, sve do NATO agresije i sukoba u Kopnenoj zoni bezbednosti.

Poručnik Luka Šćepanović priča o eksponatima iz perioda bombardovanja 1999. godine.

-  Ovo je šlem narednika Stivena Gonzalesa, američkog vojnika, koji je sa još dvojicom američkih vojnika zarobljen nadomak sela Slavujevac kod Preševa. Trojica američkih vojnika su tada vozilom tipa “Hamer” ušli su na teritoriju Savezne Republike Jugoslavije, odmah bili su uočeni, a potom i zarobljeni od strane naših vojnika  - priča poručnik Šćepanović.

Zanimljivo je da su američki vojnici ušli u Saveznu Republiku Jugoslaviju pod oznakama Ujedinjenih Nacija, a nisu imali mandant Ujedinjenih Nacija, već su bili u snagama NATO koji je izvršio agresiju na Saveznu Republiku Jugoslaviju.

“Hamer” i kompletna zaplenjena oprema danas se nalaze u Vojnom muzeju u Beogradu.

Posle zarobljavanja, marinci supušteni na slobodu i vratili su se u SAD.

(Slađana Tasić)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Brundo

    31. mart 2021 | 22:52

    Oni nisu bili Marinci vec Armija.Kod Amerikanaca su to posebni vidovi vojske.Nisu trebali da budu pusteni pre zakljucenja primirja u Kumanovu jer se radi o ratnim zarobljenicima.

  • Banacanka

    31. mart 2021 | 22:30

    Evo prilike, postovani predstavnici sedme sile. Istrazite, imate na pretek specijaalne- napredne informacione tehnologije, pronadjite te marince ( ako su zivi), ond njihove srodnike. Saznajte ko ih je poslao u Srbiju, kojim povodom. Nek cuje svet

  • Trig

    31. mart 2021 | 23:17

    Zasto smo pustili americke fasiste?E moja Srbijo....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA