
"Ekstremna opasnost u petak i subotu": Veoma važna informacija za građane Srbije
Toplotni talas u narednim danima dodatno će doprineti porastu opasnosti od iniciranja i širenja požara na otvorenom, a rizici će biti najizraženiji u regionima sa najvećim deficitom vlage u zemljištu, odnosno sa najvećim nedostatkom padavina iz prethodnog perioda, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Rizici od nastanka i razvoja požara na otvorenom naročito će biti izraženi u petak i subotu, 25. i 26. jula, kada će u brdsko-planinskim predelima duvati i umeren do jak jugozapadni vetar.
U regionima u kojima se očekuje udruženi efekat izraženog toplotnog talasa (pet dana uzastopno sa maksimalnom temperaturom od 38 stepeni i više) i dugotrajne suše, građanima će biti poslata i SMS upozorenja - najpre u Topličkom, Jablaničkom, Pčinjskom, Pirotskom, Nišavskom i Zaječarskom okrugu, navodi se u saopštenju.
Važno - visoke temperature oprez za zdravlje!
Visoke temperature tokom leta mogu uticati na naš organizam, jer dolazi do širenja krvnih sudova. Znojenjem gubimo elektrolite, natrijum, kalijum, magnezijum, pa samim tim krv postaje gušća, viskoznija, sklonija stvaranju ugrušaka, odnosno trombova, i na taj način se povećava rizik kako za moždani, tako i za srčani udar, objašnjava gošća podcasta Zdravo sa Ivanom, dr Danijela Drašković, kardiolog sa Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".
Kako ističe doktorka, tokom letnjih dana treba biti obazriv, uzimati dovoljnu količinu tečnosti i voditi računa da organizam ne dehidrira.
- Sa širenjem krvnih sudova dolazi do pada krvnog pritiska, pa se pacijenti osećaju loše, osećaju glavobolje, vrtoglavice, malaksalost... Sa gubitkom elektrolita dolazi do poremećaja u srčanom radu, javljaju se aritmije pa pacijenti osećaju preskakanje u srčanom radu, tahikardije, ubrzani srčani rad, dolazi do nesvestice, vrtoglavice, pa čak i do gubitka svesti. Rizične grupe su ljudi koji se leče od povišenog krvnog pritiska, kardiovaskularni pacijenti, oni koji su preboleli neku koronarnu bolest, tu je starija populacija, kaže dr Drašković.
Koje su sve mere opreza pročitajte u odvojenoj vesti i ne zaboravite da vam kada su ovakve temperature neki od njih mogu spasiti život!
Kompletnu epizodu podcasta Zdravo sa Ivanom možete pogledati u video snimku u prilogu ili na našem YouTube kanalu.
(Telegraf.rs)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mrki
Ma,samo da nam vatrogasce ne " iznenadi" požar ... !!!
Podelite komentar