Otkriće naučnika na omiljenom jezeru: Plaže izgledaju savršeno, ali kriju ozbiljnu i nevidljivu opasnost

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Naučnici koji proučavaju zagađenje u popularnom jezeru Šamplejn, u Sjedinjenim Državama, upozoravaju na ozbiljan i nevidljiv problem koji je svuda prisutan.

Istraživački tim sa Državnog univerziteta Njujork, Univerziteta Vermont i programa “Lake Champlain Sea Grant”, provodi leto sakupljajući uzorke peska i analizirajući otpadne materijale pronađene u njima.

"Jednostavno je svuda oko nas"

Cilj njihovog rada jeste da se otkrije poreklo čestica plastike koje se pronalaze u ribarskim mrežama i u čak 15 vrsta riba, prenosi Yahoo.com.

Mikroplastika se takođe identifikuje u otpadnim vodama i na obalama, uključujući popularnu plažu u Burlingtonu.

“Jednostavno je svuda oko nas, čim počnete da gledate”, rekla je En Džeferson sa Univerziteta Vermont. “Naši studenti pronalaze plastiku svuda, bez obzira koliko plaža izgleda čisto i savršeno”.

Mikroplastika Foto: Shutterstock

Mikroplastika sadrži toksine

Mikroplastika se definiše kao plastika manja od pet milimetara, a potiče od većih komada plastike koji se ne razgrađuju biološki, već se vremenom raspadaju u manje fragmente. Ljudi proizvode, koriste i odbacuju toliko plastike da se ona sada može pronaći svuda na planeti - čak i u našim telima!

“Veliki komadi plastike se raspadaju i postaju manji, a zatim se pretvaraju u mikroplastiku“, objašnjava Džefersonova.

Druga istraživanja ukazuju da mikroplastika, koja često sadrži toksične hemikalije, može ozbiljno ugroziti ljudsko zdravlje. Povezuje se sa kancerom, problemima u trudnoći, demencijom i drugim oboljenjima.

Šamplejn Jezero Šamplejn; Foto: Shutterstock

"Preseći" izvore zagađenja

Stručnjaci ističu da mikroplastika remeti nervni i endokrini sistem, odnosno povećava rizik od srčanog udara i šloga.

“Ključno je da zaustavimo mikroplastiku pre nego što dospe u životnu sredinu“, poručuje Džefersonova. “To znači da moramo da se bavimo industrijskim izvorima, ali i većim komadima plastike - makroplastikom”.

Istraživači se nadaju da će njihov rad pomoći u otkrivanju informacija o poreklu mikroplastike i mestima na kojima se ona najviše pojavljuje.

Sledeći korak je “preseći” te izvore. Građani mogu pomoći u borbi protiv zagađenja mikroplastikom tako što će izbegavati flaširanu vodu i plastičnu ambalažu za hranu. Takođe se preporučuje korišćenje sopstvenih posuda prilikom naručivanja hrane za poneti.

(Telegraf.rs)

Video: Ova maca pliva kao Nađa Higl: A mislili ste da mačke ne vole vodu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA