MANGULICA ILI OBIČNO PRASE: Evo koje meso je stvarno ZDRAVIJE za jelo! (FOTO) (VIDEO)

Da li je meso mangulica stvarno zdravije od mesa drugih sorti svinja? Ili je u pitanju samo mit, koji je trend zdrave ishrane doneo i na ove prostore? Evo šta je tu istina

  • 21

O mesu mangulica se nije mnogo znalo u široj javnosti, ali sa ulaskom zdrave hrane u modu, ono se pojavljuje kao neprevaziđeno kad su u pitanju nutritivne vrednosti, poput zasićenih masnih kiselina i dobrog holesterola.

PIVO JE ZDRAVO ZA SRCE: Evo koliko komada treba da popijete SVAKI DAN

Mangulica je specifična sorta svinje koja je nastala pre oko dva veka, ukrštanjem svinje "šumadinke" i dve mađarske sorte. To se dogodilo tako što je knjaz Miloš poklonio 10 krmača šumadinki i dva vepra mađarskom grofu Jozefu Nadoru, koji ih je ukrštao s dvema sortama koje je gajio.

Ova specifična svinja ima dugu dlaku i pomalo liči na divlju svinju, a i prasići se rađaju prugasti. Srbija je nekada izvozila stotine hiljada ovih svinja, a danas gotovo da nema dovoljno ni za sopstvene potrebe.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Ali, zašto je uopšte važno koja sorta svinja se gaji a koja ne?

Poslednjih godina dosta se govori o tome da je meso mangulica mnogo zdravije od mesa drugih sorti svinja. Analize pokazuju da to meso zaista ima veći procenat proteina, manje masti i holesterola, poslebno LDL holesterola (lošeg), a veći procenat HDL (dobrog) holesterola. Ali šta to znači?

Da li je meso mangulica stvarno zdravije od mesa drugih sorti svinja i da li se radi samo o procentu dobrog i lošeg holesterola, pitali smo Antonija Kovačevića, koji se uzgojem mangulica bavi već dugi niz godina.

- Kad se pominju prednosti mesa mangulice, obično se, na prvom mestu, izdvaja visok procenat tog, takozvanog, "dobrog" ili HDL holesterola. Ali, suština je u tome da meso mangulice sadrži upola manje holesterola od mesa obične, domaće svinje, a veći deo tog holesterola je ovaj, pomenuti "dobri". Nakon konzumiranja, "dobri" holesterol u organizmu vezuje ovaj drugi, "loši" ili LDL holesterol i tako ga eliminiše. To znači da je meso mangulice odlično za osobe koje kubure s povišenom masnoćom u krvi. Takođe, holesterol iz mangulice čisti krvne sudove, povećava njihovu otpornost i smanjuje opasnost od ateroskleroze. I ne samo to, meso mangulice ima više proteina, što znači da su manje količine dovoljne za zadovoljavanje dnevnih potreba čoveka.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Poznato je da kvalitet mesa dosta zavisi od toga kako svinje žive i čime se tove. U tom svetlu, možda bi i obične svinje imale takav odnos masti i proteina ako bi imale iste uslove kao i mangulice, kojih ima malo i uzgajivači veoma vode računa o njima.

- Svaku svinju možete hraniti zdravo i nezdravo, bila ona obična, durok, mangulica, divlja... Mangulica ima genetsku, rasnu predispoziciju, što jeste najvažnije. Ali je činjenica i da se mangulice uglavnom napasaju u šumama, na otvorenom prostoru, da se ne tove koncentratima i GMO hranom, već korenjem, žirovima, šumskim plodovima, što svakako doprinosi kvalitetu mesa - rekao nam je Antonije Kovačević.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Analitičar

    15. maj 2016 | 21:42

    Čovek je na kraju teksta rekao pravu stvar,žive na otvorenom i jedu ono štonađu,bez mešanja čoveka.Inače to je druga generacija divljih svinja,kao i američki durok.Od moravskecrne ćelave svinje nema ništa lepše i zdravije,a daje i više masti vrhunskog kvaliteta.Sve ostalo je marketing-obmana.

  • Sk

    15. maj 2016 | 11:40

    Tacno tako.Sve zavisi od hrane.i uslova zivota.

  • Mirka

    13. novembar 2016 | 17:19

    Vec duze vreme kotistim pobremeno mast idkljucivo od mangulice, ukusna je i za preporuku. Mislim da je zdravija od fabricki preradenog ulja

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA