Sve devojke nose čoker oko vrata, a ne znaju šta može da im uradi: On nosi neverovatnu, drevnu moć!

Kada pročitate ovaj tekst, nosićete čoker s poštovanjem

  • 6

Čoker ogrlice su čini se ovih dana u svetu mode na vrhuncu svoje slave. Ipak, one nisu nastale sada, niti u poslednjih tridesetak godina. One su ukras ženskog vrata još od starih civilizacija, a u svakoj posebnoj epohi imale su svoje značenje. Ovo je prava istina o njima.

SRPSKA KREATORKA ODUŠEVILA CEO PARIZ: Predstavila nakit kakav do sada niste videli (VIDEO)

Čokeri su ponovo postali popularni zahvaljujući svetskim zvezdama, kao što su Tejlor Svift i Kendal Džener, koje su rešile da svoj stil upravo upotpune ovim nakitom.

Novi - stari stil je ponovo planuo, pa ga promovišu i mnoge blogerke na Instagramu.

Ukoliko rešite da i vi ispratite ovaj modni trend, ne bi bilo loše da saznate pravu istinu o poreklu čokera.

Prema rečima eksperata, kustosa iz Muzeja lepih umetnosti u Bostonu, poreklo čokera seže hiljadama godina unazad. Naime, ovaj aksesoar se koristio još u drevnom Egiptu i Sumerkom carstvu Mesopotamije. Verovalo se da ima zaštitnu moć i da donosi mudrost, jer je izrađivan od zlata i dragog kamena "lapis lazuli", koji je bio rezervisan samo za vladare i njihove porodice.

Foto: Wikimedia/Hannes Grobe Foto: Wikimedia/Hannes Grobe

Plava boja ovog dragog kamena je označavala početak života i buđenje emocija, te su se ogrlice izrađivale već za novorođenčad vrhovnih dinastija, kako bi kroz njihov dalji život bili nagrađeni mudrošću, koja donosi vernost porodici radi njene snage u ujedinjenju,

Kao čist stilski detalj, čokeri su počeli da se koriste za vreme renesanse. Ali i tada, žene su ih koristile da prekriju nedostatke na vratu.

Nosile su ih i poznate vladarke, ponovo im vraćajući njihovu zaštitničku vrednost.

Foto: Wikipedia/Egore Foto: Wikipedia/Egore

Među običnim svetom, čokeri su doživeli ekspanziju u dva talasa, 70-ih i 90-ih godina. Prvi talas je označavao slobodan duh hipika, a drugi jačinu i nezavisnost žena. Parvili su se od crne kože i plastike, koji su svojim dizajnom imitirali tetovaže.

Još tada, Britni Spirs i Kristina Agilera opredeljivale su se za čoker ogrlice izrađene od plemenitih metala.

Danas se čokeri izrađuju od svih mogućih materijala i ponovo su simbol visoke mode.

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Kroz istoriju, čokeri su se, kao i ostali simboli starih civilizacija, menjali i često nepravedno bili predmet moralne izruge. Pravljeni su od najobičnijih kožnih trakica ili lanaca, pa su ličili na davilice namenjene robovima. A tokom 19. veka, čoker od crne trakice je bio simbol prostitucije.

Devojke, kad budete saznale šta znači kad nosite čoker oko vrata, skinućete ga odmah

Čak i kao takvi, čokeri su krasili vratove žena prirodnog izgleda, bez silikona i kombinovani su sa mnogo više odeće na telu, nego što možemo primetiti među današnjim mladim damama.

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Stoga, skrećemo pažnju mladim ženama da obrate pažnju na vrednost čokera i da ih nose s poštovanjem.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Тутор

    22. januar 2017 | 15:11

    Симбол подређености.

  • Hayle

    22. januar 2017 | 15:44

    Na svirajte mnogo,nemaju svi chokeri tu vašu 'neverovatnu moć',ja nosim plišani choker i šta po vama on može da mi uradi?kakvu moć ima on?

  • belle de nuit

    22. januar 2017 | 18:09

    Kakve to veze ima sa 21 vekom? Pa samo pre 100 godina su u Engleskoj i Španiji, spaljivali žene kao veštice, a ameri izvršili genocid, nad indijancima

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA