Paraplegičar prohodao zahvaljujući epiduralu: Ova metoda je nova nada za nepokretne ljude (FOTO)

Mislio je da nikada više neće stati na svoje noge, ali desilo se čudo

  • 3

Dejvid Mzi je ponovo prohodao, a mislio je da nikad više neće stati na svoje noge. Za njega je najnoviji medicinski tretman pravo čudo i voleo bi da deluje na sve paraplegičare.

Dejvid Mzi je vežbao u teretani i radio sve one vežbe koje su bile uvrštene u njegovo svakodnevno vežbanje. Međutim, ovaj put se nešto desilo. Nešto je kvrcnulo. Nešto je pošlo naopako i on je postao paraplegičar.

Pogrešan pokret je naneo tekšu povredu kičmene moždine Dejvidu.

- Kada sam pokušao da pomerim ruke one se nisu micale, pokušao sam da mrdnem noge i nije uspelo. Ubrzano sam disao i bio sam uspaničen - izjavio je Dejvid.

Foto: Profimedia

Međutim, izvanredni najnoviji medicinski tretman učinio je nemoguće mogućim - Mzi ponovo hoda.

Ovaj tretman je izumeo profesor dr Gregoir Krtin iz Švajcarske koji je pokušao da stimuliše nepokretne miševe elektrodama koje je ubacivao u povređeni deo kičme i oni su reagovali pokretima. Ubrzo je metoda sprovedena i nad ljudima, a među njima je bio i Dejvid Mzi.

Nakon nekoliko nedelja stimulacije koja se izvodila epiduralnim putem, Dejvid je počeo da oseća prste.

- Osećaj je bio fantastičan - rekao je Mzi.

Foto: Profimedia

Posle nekoliko meseci kombinovanja epiduralnog tretmana elektrodama i fizikalnih vežbi Dejvid je prohodao ponovo.

Pokazalo se da ovakvo lečenje može da izleči i najteže povrede kičme jer pomaže da periferni nervni sistem ponovo komunicira sa mozgom.

Profesor dr Gregoir Krtin je već pozvan da obučava lekare širom sveta ovoj novoj metodi lečenja kičmenog stuba. A prema najnovijim informacijama, on će se prvo uputiti u Australiju da pomogne mnogobrojnim obolelim od paraplegije i drugih ozbiljnih oboljenja kičme, ali i da usavrši fizijatre u toj zemlji.

(Telegraf.rs / 9news.com.au)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ultima

    14. april 2019 | 15:03

    Vjerovatno ce postati standard ubrzo svuda jer ne vjerujem da aparatura izuskuje toliko novca da se koristi i da se s njom radi.. samo doktori da prodju obuku za te stvari.. Ovakvi ljudi zasluzuju mjesto u knjige iz istorije

  • mrdr

    14. april 2019 | 14:16

    To znači da će se ta metoda kod nas primenjivati verovatno krajem 21.veka ?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA