≫ 

7 grešaka koje najčešće pravimo ujutru, a kvare nam produktivnost i raspoloženje celog dana

Samo nekoliko jednostvanih promena uticaće na to da vaše raspoloženje bude bolje

  • 1
Jutro, buđenje, devojka, žena Foto: Pixabay

Produktivnost možete povećati, ali i je i smanjiti odmah nakon ustajanja. Samo nekoliko jednostvanih promena uticaće na to da vaše raspoloženje bude bolje, a vaša produktivnost na visokom nivou.

Ovo su najčešće greške koje pravimo ujutru, a koje kvare produktivnost kroz celi dan.

1. Prisiljavate se na rano buđenje

Ideja da morate biti ranoranilac da biste dosta toga napravili nije istina, kaže Kris Bejli,  autor knjige "Produktivnost". Svi smo različiti. Ako se probudite u 10 sati možete biti jednako produktivni kao i oni koji se bude u pet sati.

Dakle, ako vam raspored to dopušta, budite fleskibilni sa vremenom buđenja i sami odredite kada bi trebalo da ustanete da bi se najbolje osećali. Možda otkrijete da mnogo više možete da uradite ako sebi priuštite nešto više sna.

2. Dan započinjete "reaktivno'"

Grejem Alkot, osnivač veb stranice "Mislite produktivno", kaže da je najveći razarač produktivnosti kada dan započnete "reaktivno" umesto "proaktivno".

Žena devojka krevet mobilni telefon poruke Foto: Shutterstock

- Mnogi čim se probude, odmah proveravaju telefone, ali to vodi u "reaktivni način". Proaktivniji početak jutra podrazumeva trošenje vremena na razmišljanje o prioritetima za taj dan, prelistavanje kalendara i popisa obaveza i izrada plana za njihovo obavljanje - objasnio je.

3. Ostajete u pidžami ceo dan

Stručnjaci kažu da je veoma važno da se presvučete čim ustanete, odnosno da ne ostajete u pidžami. Na taj način, objašnjavaju, povećavate pažnju.

- Postoji nešto u psihologiji što se naziva "zaokružena spoznaja". Ona pokazuje da mozak drugačije funkcioniše ako nosite odeću (umesto pidžame), a još bolje ako nosite laboratorijski kaput naučnika, čak i ako to niste - kaže Alkot.

4. Preskačete doručak

Doručak je važan deo uspešne jutarnje rutine jer daje energiju koja je potrebna za ostatak dana, rekla je dijetetičarka Stefani Nelson. Ona preporučuje da za doručak pojedete nešto puno proteina i ugljenih hidrata.

doručak Foto: Pixabay.com

5. Radite previše stvari odjednom

Koliko god je to moguće, trebalo bi da ciljate na jedna zadatak, smatra Etika Zelner, lajf kouč.

- Multitasking smanjuje produktivnost za čak 40% i može imati dugoročne negativne posledice za mozak. Uvek podstičem klijente da se usredsrede na jednu stvar tokom određenog vremenskog perioda - rekla je ona.

6. Ne pripremite se za sledeći dan

Na kraju dugog radnog dana, poslednje što možda želite je da planirate sledeći. Ipak, stručnjaci kažu da to mnogo može pomoći u povećanju produktivnosti i u tome da vam uštedi vreme.

- Na kraju svakog radnog dana nabrojite obaveze koje vas čekaju sledećeg dana. Smislite okvirni raspored - predlaže Laura Vanderkam, autorka knjige ''Osećaj se da si manje zauzet, dok obavljaš više stvari"

glavobolja glava devojka laptop Foto: Freepik/yanalya

7. Dan ne započinjete mirno

Jutra mogu biti haotična, posebno ako pokušavate da obavite mnogo toga. Bejli upozorava da dan treba započeti smireno.

- Ako krenete sa notom anksioznosti, umesto smireno, to će obeležiti ostatak vašeg dana - dodao je.

Kako izgleda "mirno" stvar je osobnosti. Možda je to za nekoga meditacija na pet minuta, ispijanje kaFe ili šetnja ljubimca, piše Huff Post.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ...

    12. mart 2021 | 12:59

    Dajte nam evropske plate 2 000e pa da vidiš kako se ustaje

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA