Lekovi protiv kovida-19 koji se primenjuju u Srbiji: Evo kako svaki od njih deluje

Pored lekova za blaže i teže forme bolesti koji su u protokolu lečenja, očekuje se i novi Fajzerov lek pakslovid

  • 1
Lek Remdesivir ampula, koronavirus, maska Foto: Tanjug/AP

U Srbiji se trenutno primenjuje 13 verzija protokola za lečenje pacijenata koji su oboleli od kovida-19.

Obezbeđeni su svi specifični lekovi za sve faze bolesti koju izaziva novi korona virus - favipiravir, molnupiravir, remdesivir, tocilizumab, neutrališuća monoklonska antitela, baricitinib.

Kako je za Telegraf najavila Sanja Radojević Škodrić, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, početkom godine očekuje se i najnoviji antivirusni lek pakslovid koji je proizvela kompanija Fajzer.

Za blagu formu bolesti u Srbiji su dostupna neutrališuća antitela - sotrovimab i regeneron, kao i dva antivirusna leka - favipiravir i molnupiravir.

Za težu formu bolesti u našoj zemlji dostupna su tri leka - remdesivir, tocilizumab i baricitinib.

Radojević Škodrić objašnjava kako svaki od ovih lekova deluje.

Molnupiravir

Lek se daje oralno u obliku tablete kod pacijenata starijih od 18 godina sa blagom ili srednje teškom formom kovida, potvrđenim pozitivnim PCR testom u prvih pet dana od početka simptoma i koji imaju povećan rizik za razvoj teške forme kovida i/ili hospitalizacije, kao na primer kod pacijenata sa dijabetesom, teškim kardiovaskularnim oboljenjima, gojaznih pacijenata, sa kancerom...

Pacijent mora imati bar jedan faktor rizika.

Molnupiravir, Lekovi, lek, pilule Foto: Shutterstock

Lek se izdaje u kovid ambulantama i trijažnim centrima, a pacijent ga pije kod kuće.

Favipiravir

Reč je o antivirusnom leku koji ne stupa u interakcije sa drugim lekovima. Može se primeniti i kod bolesnika sa faktorima rizika za teške forme kovida kao nova dva leka, ali i kod bolesnika bez rizika koji imaju lakši oblik bolesti.

Izdaje se u kovid ambulantama i trijažnim centrima, a pacijent pije lek kod kuće.

Bamlanivimab, regeneron, sotrovimab

Ovo su neutrališuća antitela koja se daju u prvih pet do sedam dana bolesti.

Kako objašnjava direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, ova neutrališuća antitela imitiraju naša antitela koja se stvaraju posle preležane bolesti. Vezuju se za spajk virusa i ne dozvoljavaju mu da uđe u našu ćeliju.

Regeneron medicine, vakcina Foto: Profimedia/SOPA Images / ddp USA

Daju se kao intravenska infuzija kod pacijenata sa blagim i umerenim formama bolesti, a koji imaju rizik za razvoj teže forme bolesti. Posle primene intravenske infuzije pacijent se prati još nekoliko sati,

Baricitinib

Ovaj lek se daje u momentu pogoršanja bolesti, koje nastupa obično posle osam do devet dana hospitalizovanih bolesnika, koji razvijaju hiperimuni odgovor, sličan virusnoj sepsi i čiji mehanizam još nauka nije definisala.

Baricitinib, inhibitori JAK kinaze, kao i tocilizumab, inhibitor IL-6, sprečavaju dejstvo citokina koji su glavni u razvoju ove komplikacije.

Remdesivir

Ovaj lek se daje u bolnicama, kod bolesnika koji imaju pogoršanje bolesti, pad saturacije, ali nisu indikovani za kiseoničnu potporu.

remdesivir Foto: Printscreen/Youtube/CBS News

Pakslovid

I ovaj lek se primenjuje oralno, najbolje u prva tri dana od početka simptoma kod pacijenata od 18 godina u ranoj fazi bolesti koji imaju pridruženi faktor rizika za nastanak teže forme kovida (bar jedan) i/ili hospitalizaciju. Očekuje se da ovaj lek stigne u Srbiju.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nn

    2. januar 2022 | 14:30

    Super samo nijedan nisam dobio jer vise PCR testova pokazuju da sam negativan a pluca sa kovid staklom a ja sa pridruzenim bolestima.Hvala na ponudi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA