Evo koliko vam je sna zapravo potrebno, prema mišljenju stručnjaka

Specijalisti za spavanje odgovaraju na jedno od najčešćih pitanja u vezi sa zdravljem

  • 0
spavanje na poslu, umor Foto: Shutterstock

Jedno od najčešće postavljanih pitanja u vezi sa zdravljem je koliko nam je zapravo sna potrebno da bismo bili zdravi?

Neke noćne  ptice ubeđuju sebi da im je potreban minimum sna i često poriču nedostatak sna, dok drugi znaju da spavaju daleko više nego što je preporučeno.

A uz to su i jedni i drugi i dalje umorni. Kliko je sati sna idealno za prosečnu odraslu osobu?

Prema pisanju portala "Prevention", stručnjak za spavanje Džeklin Grin, sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Jejl, odeljenje za plućnu, intenzivnu negu i medicinu spavanja, kaže da spavanje ima tendenciju da varira u zavisnosti od starosti osobe i da se uvek prestavlja u "rasponu", pošto su individualne potrebe različite. To znači da idealna količina sna za ljude srednjih i starijih godina neće biti ista kao za tinejdžere. Ova razlikaj je verovatno zbog hormona mozga melatonina, koji tinejdžeri oslobađaju kasnije u toku noći, za razliku od dece i odraslih.

- Uopšteno govoreći, prosečnoj odrasloj osobi treba od sedam do devet sati sna po noći, ali odraslima starijim od 65 godina obično je potrebno nešto manje - objašnjava doktorka.

Spavanje, disanje Foto: Shutterstock

Dakle, dok se individualne potrebe razlikuju od osobe do osobe, količina sna koju savetuju stručnjaci je od sedam do devet sati svake noći, za prosečnu odraslu osobu.

Kako se količina potrebnog sna menja starenjem?

Novorođenče do trećeg meseca treba da spava od 14 do 17 sati, dok dojenčad od četiri do 12 meseci nešto manje, od 12 do 16 sati. Mališani do druge godine traba da spavaju od 11 do 14 sati.

Predškolci od treće do pete godine treba da spavaju 10 do 13 sati, školarci uzrasta od šest do 12 godina - devet do 12 sati, a tinejdžeri od 13 do 18 godina osam do deset sati na dan.

Odrasli, odnosno svi od 18 do 60 godina trebalo bi da spavaju oko sedam ili više sati na noć, dok oni koji su u prelaznom dobu starosti, od 61 do 64 godine od sedam do devet sati. Stariji od 65 godina trebali bi da ugrabe sedam-osam sati sna na dan.

Kako odrasli stare, potreba za snom se neznatno smanjuje, objašnjava dr Gir.

- Takođe, često vidimo "fazu napredovanja" u kojoj stariji odrasli imaju tendenciju da ranije zaspe i da se bude ranije.

Kako da znate da li spavate dovoljno?

Nekada može da bude veoma teško da utvrdite da li ste dovoljno naspavani, posebno ako podižete svoj nivo energije kofeinom ili uz energetska pića tokom dana. Međutim, ako uhvatite sebe da stalno dremate van uobičajenog vremena za spavanje, velike su šanse da ne spavate dovoljno noću.

- Obično preporučujem pacijentima da pokušaju da odrede koje trajanje sna u okviru preporučenog opsega im omogućava da se probude osećajući se osveženo i sposobno da prežive svoj dan! - kaže dr Gir.

Pored dužine sna, veoma je važan i njegov kvalitet, ističe doktorka.

Kako učiniti spavanje prioritetom?

Spavanje bi apsolutno trebalo da bude prioritet, ali to može da bude i teško izvodljivo u današnjem svetu.

- Tehnologija je zaista zamaglila granice između posla i kuće jer je većina nas dostupna putem e-pošte ili SMS-a u bilo kom trenutku… Studije takođe pokazuju da ljudi provode značajnu količinu vremena na svojim telefonima pre spavanja skrolujući po društvenim medijima i koristeći internet. Preporučujem da odredite vreme u kom ćete se mentalno pripremiti za spavanje i isključiti tehnologiju, idealno oko sat vremena pre spavanja; pokušajte da formirate dnevne rutine pre spavanja - predlaže dr Gir.

Zato odredite vreme van društvenih mreža, obucite pidžamu i napravite sopstveni ritual za spavanje koji će naučiti vaše telo da zna da je vreme za spavanje. Takođe je veoma važno da održavate dosledno vreme za spavanje i vreme buđenja što je više moguće; dr Gir obično preporučuje izbegavanje „nadoknađivanja“ sna tokom vikenda kako bi se ispunila norma za "premalo sna tokom nedelje"!

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA