68

"TO NIJE NASILJE, ON JE UDARIO SVOJU ŽENU": Da li je u Srbiji normalno da vas dečko - MALO OŠAMARI?

- Naše društvo generalno toleriše nasilje od strane muškarca. Od žene se u društvu takvo ponašanje i ne očekuje. Čak se sve češće mogu čuti komentari tipa: "To nije nasilje, on je udario svoju ženu", čime se podržava stav da je normalno da muškarac digne ruku na ženu - upozorava Pavlović

Statistika u Srbiji je poražavajuća - u Srbiji je od početka godine u porodičnom nasilju ubijeno 18 žena, a šamar je postao "kao dobar dan". Narod je toliko oguglao na to da kad na ulici vide da muškarac maltretira ženu, niko ni ne reaguje! Stručnjaci smatraju da će partnerskog nasilja biti sve više jer je nezadovoljstvo među ljudima načinom života naraslo.

Sanja Pavlović iz Autonomnog ženskog centra kaže da se šamar više ne prepoznaje kao nasilje i da "normalizovana pojava".

- Naše društvo generalno toleriše nasilje od strane muškarca. Od žene se udruštvu takvo ponašanje i ne očekuje. Čak se sve češće mogu čuti komentari tipa: "To nije nasilje, on je udario svoju ženu", čime se podržava stav da je normalno da muškarac digne ruku na ženu - upozorava Pavlović.

U 2016. UBIJENO 17 ŽENA: APEL da se prijave nasilnici kako bi se spasli NEDUŽNI ŽIVOTI!

Ona još skreće pažnju na to da je šamar nedopustivo i zakonski kažnjivo ponašanje i da "gde je jedan šamar, tu je još mnogo njih".

Foto: A. Nalbantjan

Foto: A. Nalbantjan

Prema rečima psihologa Aleksandra Šibula, šamar nije postao normalna pojava, ali jeste učestalija usled rastućeg nezadovoljstva među ljudima.

IZMENA KRIVIČNOG ZAKONIKA: Seksualno uznemiravanje i proganjanje biće - NOVA KRIVIČNA DELA!

- Šamar je deo psihopatološkog ponašanja. Neko je agresivan jer je bio maltretiran kao dete, pa sad ima potrebu da to vrati kroz partnerski odnos. Drugi razlog je rastuće nezadovoljstvo  usled čega je slaba kontrola agresije koju iskaljujemo najčešće na najbližima jer tu nemamo snažnu socijalnu ulogu kao u poslu - objašnjava Šibul.

Da li šamar smatrate nasiljem?

Da li šamar smatrate nasiljem?

Šamar, ma kako bio "mali" nije prihvatljiv iz nekoliko razloga, tvrdi psihoterapeut Zoran Milivojević.

Ptinskrin: Youtube/Život sa Aromom

Ptinskrin: Youtube/Život sa Aromom

- Prvi je što je to istovremeno i nasilje i pretnja nasiljem - "većim" šamarom ili drugom vrstom udaraca. Drugo, iako je razumno telesno kažnjavanje dece prihvatljivo, decu nikada ne treba ošamariti ili udariti po glavi. Šamar je istovremo i ponižavanje druge osobe, jer se povređuje ono što je Vladeta Jerotić nazvao "dostojanstvom glave" - navodi Milivojević i dodaje:

JOŠ JEDNA ŽENA PREMINULA POŠTO JE MUŽ PREBIO: Srce Biljane J. nije izdržalo!

- Kada devojka ili mladić pristane na "mali" šamar, on je nesvesno napravio psihološki ugovor sa drugom osobom da je takvo ponašanje u redu i dao joj dozvolu da to ponovi i u nekoj drugoj situaciji. Zato je važno reagovati veoma oštro i zabraniti takvo ponašanje ili čak raskinuti odnos sa osobom koja je sklona da šamara u konfliktnim situacijama - zaključuje ovaj psihoterapeut.

(Slađana Vasić)

Pogledajte sve vesti u poslednja 24 sata

Tagovi: aleksandar-sibul muskarac-2 nasilje samar sanja-pavlovic zena zoran-milivojevic
Najnoviji komentari
 • G
  Gusar

  Bez udaranja i sto manje svadje. Izbacite i tv i cesci sex:)

 • N
  Nina

  Slucaj u Cg-muskarac se napio,opalio samar zeni.Dosla policija zbog buke,njega u pritvor 48h i posl3 u spuz na mesec dana.Kazu,takva je procedura,iako ona nece da ga tuzi!Slusajte me vi curice ili takozvani "muskarci"-ako ti ne odgovara sa njom,idi od nje.Onaj muskarac koji jednom digne tuku nq zenu,zauvek je ubio muskarca u sebi.Bolje se potrudite da budete oslonac toj zeni i da je pazite,zena svrlja samo kad jon nesto nedostaje.A i muskarci uvek traze mladju i lepsu.Po pitanju prevara,oba pola su jednaka.A vi se manje manekenise i vise budite muskarci!Pored ovakvih curica,vece sam musko od svih vas zajedno

 • B
  Boban

  Sta je meni moja zena priredila pa ja sam trebao da je vesam na sred centra grada ali ipak sam ispao dzentlmen - rekao joj dovidjenja za sva vremena bez trumke batina i to bih svakog posavetovao, batinama se nista ne postize samo jos veca mrznja, odbojnost...!!!

Bez bundevare, slanine i čvaraka dan u Banatu ne sme da počne: Dobro došli na banatski fruštuk!

Juče sam se udala u Čačku: Kad su pitali šta bih za poklon, rekla sam kovertu, a kad su gosti stigli, došlo mi je da ih OBESIM!

USKORO KREĆE GREJNA SEZONA: Ali dolazi do jedne velike promene, evo o čemu je reč!

Drama zbog sahrane u Novom Pazaru: Crkva joj ne da spomenik bez krsta na očevom grobu, a otac uopšte nije bio vernik!

Novosađanka odlučila da napusti grad i žurke: S porodicom je prešla na selo, a sad otkriva pravu istinu o životu van asfalta! (VIDEO)

Danas oblačno, ali kiša će padati samo u nekim krajevima Srbije: Jesen je već tu, vreme ostaje isto do ovog dana

VENČANJE U KUĆI MARJANOVIĆA U BORČI: Oženio se Zoranov brat

Kraljica "Dana ludaje", najteža bundeva od 288 kg: Pobednik Blaže Jelić otkrio kako se gaji šampionka i gde će potrošiti nagradu (FOTO)

NASLOVNE STRANE DANAŠNJIH NOVINA: Prelistavanje štampe za nedelju, 24. septembar 2017. godine

DA LI SRBI UOPŠTE VOLE ŽIVOTINJE? U prevozu im smetaju, ne postoji groblje za njih, a kad im dosade, izbace ih na ulicu!

Uskoro kreće blokada svih gradova u Srbiji, najavljuje MUP! Evo zbog čega će se to desiti

Obrali kukuruz, pa u prikolici zaigrali kolce: Nema tog posla koji će umoriti srpskog (ve)seljaka, a da ne zaigra kad ga dovrši! (VIDEO)

Sklavko je sa ženom živeo u Užicu pre 700 godina, ali samo će jedno od njih dobiti spomenik!

Aleksandrijski patrijarh Teodor II stigao u Beograd (FOTO)

U ritmu jeseni: Danas se smenjuju oblaci i kiša

NASLOVNE STRANE DANAŠNJIH NOVINA: Prelistavanje štampe za subotu, 23. septembar 2017. godine

”Dani ludaje” nezamislivi bez “Kinderbala”: Više od 500 kostimiranih mališana prodefilovalo gradom (FOTO)

TV PRESEK U 17: Srbija ima veliku podršku Amerike; Bundestag "pod lupom" zbog izbeglica; 350.000 zaposlenih na minimalcu (VIDEO)

NA OVOJ FOTOGRAFIJI VREBA SMRT: Dobro pogledajte jedan detalj i shvatićete zašto narod gine na prugama! (FOTO)

KONAČNO POMOĆ OVIM RODITELJIMA: Uskoro se očekuje usvajanje Nacrta zakona o nestalim bebama

PRVI VINSKI MARATON SRBIJE: Trčanje kroz vinograde, degustacije vina i koncerti

TV PRESEK U 14: Čist račun, duga ljubav - Britanija vraća novac EU; "Planulo" 30.000 za fudbalski meč (VIDEO)

Ceca živi u stanu sa sinom i čak 50 mačaka: Izviru iz svih ćoškova i fioka, komšije se danima žale na smrad

ISTRAŽIVAČI NA PRVI OGLED: Osam veličanstvenih istraživača za 8. Noć istraživača u Srbiji (FOTO)

Dejan je duboko udahnuo i iskočio iz aviona: Lepote koje je gledao mogla je da zabeleži samo GoPro kamera (VIDEO)

Novi Sad ugostio rektore vodećih univerziteta Kine, centralne i istočne Evrope (FOTO)

Ko u Kraljevu suši veš na terasi plaća paprenu kaznu. Ne sme ni klima da curi - bolje odmah proverite svoju!

Kakvo nas vreme očekuje za vikend: Prognoza za veće gradove Srbije, iz sata u sat (FOTO)

Ove stvari svaki brucoš mora da zna, a nauči ih tek kad prođu studentski dani

Nema povređenih Srba u zemljotresu u Meksiku