Pogledajte kako omiljeni novogodišnji slatkiši izgledaju u drugim zemljama (FOTO)

Praznici nam stižu, a sa njima i pregršt slatkih đakonija

Svaka zemlja ima svoje običaje i tradiciju koja se neguje još od davnina, a vezana je za novogodišnje i božićne praznike koji treba da ulepšaju i privuku sreću i blagostanje.

Praznični meni varira od zemlje do zemlje, a ovo su samo neki od najzanimljivijih slatkih đakonija koje imamo priliku da vidimo na trpezama širom sveta.

Francuska

Svi jedu “buche de noel”iliti “novogodišnji panj”, desertni rolat koji ima tradiciju još od srednjeg veka kada su ljudi palili cepanice za Božić. Peče se tako da podseća na posečeno drvo, a po njemu se posipa šećer u prahu koji predstavlja sneg.

Engleska

U ovom periodu veliki broj porodica jede božićni puding. Desert se sprema par nedelja pre Božića i drži se na hladnom, a služi se prvog dana praznika. Puding sadrži voće, orahe i masnoću slanine.

Island

Ovde se sprema pita koja se zove “vinarterta”, a poznata je i kao “svučena pita”. Pravi se od slojeva patišpanja od badema ili kardama i džema od šljiva. Džem sadrži i cimet, vanilu i karanfilić.

Škotska

Škotlanđani vole slatkiše, a za Božić spremaju puding, pitu sa jabukama i kranačan - desert sa sladoledom. Sadrži i ovseku kašu sa mlekom, viski, med i malinu. Služi se u čaši.

Irska

Na trpezama u Irskoj može da se nađe neobična torta - Ginisova torta. Sprema se sa tamnim pivom, ali desert sam po sebi nije gorak.

Australija

U Australiji je Božić u sred leta pa deserti nemaju nikakve veze sa zimom. Slatkiši koji hrskaju napravljeni su od mlečne čokolade i obojenih mančmeloua. Ponekad oni prav ei kapkejkove sa sladoledom.

Meksiko

Južna i Centralna Amerika imaju veoma popularnu tortu koja se zove “tres leches” iliti “tri mleka”. Očigledno je da koriste tri vrste mleka i to evaporisano mleko, kondenzovano i punomasnu pavlaku.

Portugal

Teško je zamisliti Božić u Portugalu bez tradicionalne bolo torte. Ona je svojevrstan simbol Portugala i služi se tokom decembra, sve do 6. januara. Torta izgleda kao kruna sa slatkim voćem i orasima na vrhu.

Grčka

Melomakarona dolazi iz Grčke gde je ovo božićni desert. Izgleda kao slatki keks sa medom.

Mađarska

Tradicionalna “Doboš” torta sadrži 6 slojeva patišpanja sa čokoladnim i karamel filom. Kada je Jozef C. Doboš izmislio ovaj desert 1885. godine shvatio je da je prednost ovog slatkiša ta što može da se jede i 10 dana.

Letonija

I u Estoniji i Finskoj imaćete priliku da jedete božićne kolačiće koji se zovu “piparkukas”. Sadrže đumbir, biber i druge začine.

Litvanija

U Litvaniji se jedu “kuciukai” mali slatki keksići.

Italija

Za Božić ovde možete da jedete panetone ili pandoro. Priča se da su se Italijani podelili u dve suprotstavljene grupe u zavisnosti od toga koji od ovih slatkiša im je omiljeni. Panetone je lagana, slatka pita sa voćem, a priča se da ju je jedan poslastičar izmislio za svoju voljenu. Pandoro je slatki hleb koji izgleda kao piramida i napravljen je u Veroni.

VIDEO: Novogodišnja lagana torta za 10 minuta maksimalno

(Telegraf.rs/brightside.me)