
Kažu da je ovo najopasnije stvorenje u Jadranskom moru: "Ubod je strašan, bol je neopisiv"
Dok se brojni turisti rashlađuju u plićacima Jadranskog mora, neki među njima nailaze na neprijatna iznenađenja. Riba pauk - poznata kao najotrovnija riba Jadrana - ponovo je tema društvenih mreža.
U kratkom videu koji kruži internetom, Una Pletikosić prikazuje snimak svog kuma koji je naišao na ovu opasnu ribu, piše dnevnik.hr.
"Evo, moj kum je našao najotrovniju ribu u Jadranu - ribu pauka", rekla je u videu, dok muškarac objašnjava: "Znači, ako te s ovim ubode... Mene je ubola pre jedno 15 godina, i odmah sam se naježio."
Iskustva s ubodom: "Nisam znala šta me snašlo"
U komentarima ispod videa javili su se brojni korisnici koji su imali bliski susret s ovom ribom i doživeli njen ubod. Opisuju ga kao izuzetno bolan i traumatičan događaj.
"Kad sam stala na ribu pauka, to je bio takav bol da je pravo čudo što se nisam onesvestila, a tako je i ostalo sve dok nisam uspela da dođem do vrele vode i dva sata držala nogu potopljenu u vodi temperature 50–60 stepeni - i uspela da neutralizujem otrov. Strašno... Srce mi je lupalo kao ludo, disala sam plitko... užas", podelila je jedna žena.
"I meni se desilo isto, ali pošto nisam znao šta me je ubolo, otišao sam na hitnu i nisu mi mogli pomoći. To je bol koji ne mogu opisati. Još šest meseci sam osećao mesto uboda na tabanu", napisao je drugi korisnik.
Neki su delili savete iz prve ruke:
"Najbolje je upaljačem, tj. otvorenim plamenom tretirati ubod jer je otrov termorazgradiv. Mnogo je opasniji ubod u gornje ekstremitete, pogotovo u levu ruku. Ista procedura važi i kod uboda škarpine."
Šta je riba pauk i koliko je opasna?

Riba pauk (Trachinus draco) najčešće se skriva u pesku priobalnog plićaka - zakopana u dno, s tim da joj iznad površine vire samo leđne peraje koje sadrže otrovne bodlje. Otrov je termolabilan, što znači da se razgrađuje na visokim temperaturama - zbog čega je najbolja prva pomoć uranjanje povređenog mesta u veoma toplu vodu.
Simptomi uboda uključuju jak bol, otok, crvenilo, a u težim slučajevima i mučninu, vrtoglavicu, ubrzan puls i probleme s disanjem. Iako retko, kod osoba sa sklonošću k alergijama može doći i do anafilaktičkog šoka.
Stručnjaci savetuju nošenje zaštitne obuće pri ulasku u more, naročito u peščanim uvalama i plićacima gde se riba pauk najčešće skriva. Ako ipak dođe do uboda, povređeno mesto treba odmah uroniti u toplu vodu (40–45 °C), a u ozbiljnijim slučajevima odmah potražiti medicinsku pomoć.
Leto je pred nama - a pauk je, očigledno, već tu. Zato: oprez u plićaku.
(Telegraf.rs)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.