
ĐAVO JE U DETALJIMA Ukrajinci slave Trampovu odluku da im opet šalje oružje, ali postoji jedan veliki problem
Predsednik SAD Donald Tramp je konačno pronašao način da mu se dopadne naoružavanje Ukrajine: zamoliti evropske saveznike da doniraju svoje oružje, a zatim im prodati američke zamene.
Sada dolazi teži deo - dogovoriti se ko će se zapravo odreći svojih dragocenih sistema, uključujući raketne sisteme Patriot koje Kijev očajnički pokušava da dobije, piše AP.
"Mi ćemo proizvoditi vrhunsko oružje, i ono će biti poslato NATO-u", rekao je Tramp u Ovalnom kabinetu u ponedeljak.
Neki sistemi protivvazdušne odbrane Patriot trebalo bi da stignu u Ukrajinu "u roku od nekoliko dana", dodao je Tramp, koji se suočava s otporom nekih istaknutih figura iz MAGA pokreta koje se protive američkoj podršci Ukrajini.
Skupi sistemi Patriot - veoma traženi među američkim saveznicima - pokazali su se efikasnim u uništavanju ruskih balističkih raketa usmerenih na ukrajinske gradove.
Sjedinjene Države su takođe signalizirale spremnost da u okviru predloženog dogovora s evropskim saveznicima pošalju dodatno ofanzivno oružje, rekao je jedan izvor upoznat s tim, iako je Tramp izjavio da bi Ukrajina trebalo da se uzdrži od napada na Moskvu.
Plan koji su Tramp i generalni sekretar NATO Mark Rute nedavno osmislili, prema navodima dva izvora upoznata s razgovorima, naišao je na pozitivan prijem u Ukrajini i među njenim saveznicima.
Lideri u Kijevu i drugim prestonicama pozdravili su veliku promenu tona kod Trampa, koji je do pre nekoliko nedelja govorio sa simpatijama o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
Međutim, od objave je postalo jasno da je Tramp predstavio okvir - a ne razrađen plan. Kolika će podrška Ukrajini zaista biti, zavisiće od predstojećih pregovora o tome ko će obezbediti koju opremu, navodi deset zvaničnika u SAD i Evropi.
"Kao i uvek s ovakvim stvarima, đavo je u detaljima", rekao je jedan severnoevropski ambasador u Vašingtonu.
Centralno pitanje jeste ko će donirati baterije Patriot i kada.
Dobrovoljci

Tokom svog sastanka s Trampom u Ovalnom kabinetu u ponedeljak, Rute je pomenuo šest NATO zemalja - Finsku, Dansku, Švedsku, Norvešku, Holandiju i Kanadu - koje su spremne da učestvuju u šemi kupovine oružja.
Visoki izvori u ambasadama dve od tih zemalja u SAD rekli su Rojtersu da su lično saznali za plan u trenutku kada je objavljen. Čak su i bliski američki saveznici saznali za predlog u realnom vremenu.
"Imam jasan utisak da niko unapred nije bio informisan o tačnim detaljima, a takođe sumnjam da čak i unutar administracije tek sada počinju da razrađuju šta to znači u praksi", rekao je drugi evropski ambasador.
Kurt Volker, bivši američki ambasador pri NATO, rekao je da je Tramp pronašao način da uskladi podršku Ukrajini s političkom realnošću Republikanske stranke. Uključivanje evropskih saveznika u finansiranje američkih isporuka oružja je, kako je rekao, "veoma u skladu s onim što je on (Tramp) govorio tokom kampanje".
Tokom kampanje, Tramp je govorio da će naterati evropske zemlje da više troše na odbranu, na šta su MAGA mase aplaudirale. "Morate da platite", rekao je. "Ako neće da plate, mi nećemo da ih štitimo, u redu?"
Volker kaže da bi Ukrajina mogla da dobije 12 do 13 baterija Patriot, ali bi moglo da prođe godinu dana dok sve ne budu isporučene.
Upitan za komentar, jedan NATO zvaničnik rekao je da će taj savez koordinisati isporuke oružja putem mehanizma poznatog kao NATO bezbednosna pomoć i obuka za Ukrajinu, NATO misije sa sedištem u Nemačkoj koja koordinira zapadnu vojnu pomoć Kijevu.
"Nekoliko evropskih zemalja već se obavezalo da podrži ovu inicijativu, uključujući Nemačku, Norvešku, Dansku, Holandiju, Švedsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu i Finsku", rekao je zvaničnik. "Detalji su uvek predmet rasprave."
Na zahtev za komentar, Pentagon je uputio Rojters na Trampove izjave iz ponedeljka o dogovoru sa Ruteom.
Bela kuća nije odgovorila na zahtev za komentar, kao ni ukrajinska ni ruska ambasada u Vašingtonu.
"Spremni smo"

Naglo zaoštravanje Trampove retorike prema Moskvi u poslednjim nedeljama dolazi usled sve jačeg uverenja da se Putin ne uključuje u pregovore u dobroj veri, prema rečima dvojice američkih zvaničnika.
"U nekom trenutku, znate, razgovor nije dovoljan. Morate imati akciju. Morate imati rezultate", rekao je Tramp tokom sastanka s Ruteom u ponedeljak.
Jedan od zvaničnika rekao je da je Tramp postao svestan da Putinove ambicije prevazilaze Krim i četiri istočne ukrajinske oblasti - na šta su Kijev i evropski saveznici javno i često upozoravali.
Tri ruska izvora bliska Kremlju rekli su da Putin neće zaustaviti rat pod pritiskom sa Zapada i veruju da Rusija - koja je preživela najteže zapadne sankcije - može da izdrži i dodatne ekonomske teškoće, uključujući Trampovu pretnju u ponedeljak da će uvesti američke carine za kupce ruske nafte.
Sada, trojica američkih zvaničnika uključena u pitanja oružja kažu da počinje pravi posao.
Američki zvaničnici razgovaraju s NATO saveznicima i procenjuju ko je spreman da pošalje šta Ukrajini.
Evropski zvaničnici su generalno pokazali spremnost.
"Spremni smo da učestvujemo", rekao je danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen novinarima u Briselu u utorak, pred sastanak ministara Evropske unije.
Jedan zvaničnik naveo je Nemačku, Grčku, Holandiju i Španiju kao dobre kandidate za slanje baterije Patriot Ukrajini, bilo zato što imaju više baterija, bilo zato što su pretnje koje ih ugrožavaju relativno udaljene.
Neke zemlje, uključujući Grčku i Španiju, ranije su odbijale pozive saveznika da ustupe deo svojih sistema Patriot Ukrajini, tvrdeći da su im ti sistemi ključni za odbranu sopstvenih teritorija i NATO u celini.

Trampov potez da preuzme zasluge za dodatno oružje koje ide Ukrajini izazvao je blage tenzije u Evropi.
"Ako mi plaćamo to oružje, onda je to naša podrška", rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Kaja Kalas, govoreći nakon sastanka u Briselu, dodavši da pozdravlja Trampovu odluku.
"Dakle, to je evropska podrška, i činimo sve što možemo da pomognemo Ukrajini... Ako obećate da ćete dati oružje, ali kažete da će neko drugi platiti za to, onda to baš i nije vaša donacija, zar ne?"
Jedan od zvaničnika rekao je da Trampova administracija pregledava NATO zalihe da vidi šta je dostupno. Njihov sledeći korak je da pokušaju da ubede saveznike da poklone opremu Ukrajini u zamenu za neku vrstu "trampe".
Ta trampa bi mogla da podrazumeva različite stvari, rekao je zvaničnik, uključujući odricanje od predstojećeg prihvatanja nekog vojnog sistema kroz program prodaje američkog oružja stranim zemljama, ili slanje municije Ukrajini u zamenu za raniji datum obnove zaliha.
Tramp je rekao novinarima da postoji jedna zemlja koja ima 17 sistema Patriot, od kojih će neki direktno otići u Ukrajinu.
Ta brojka izazvala je konfuziju među evropskim saveznicima i u Kongresu - mnogi od kojih nisu bili obavešteni - prema navodima američkih i evropskih zvaničnika.
Nijedna NATO članica osim SAD nema toliki broj sistema Patriot, rekla su dva izvora upoznata s tim, što je izazvalo spekulacije da se Tramp možda pozivao na određene komponente sistema Patriot, poput lansera ili raketa.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus, koji je u ponedeljak posetio Pentagon, rekao je da će Nemačka u narednim danima ili nedeljama razgovarati s SAD o slanju baterija Patriot Ukrajini. Ali nijedan sistem neće stići u Kijev pre jeseni, rekao je on, što verovatno znači kašnjenje u isporuci tokom taktički ključnih letnjih meseci.
Drugi zvaničnik rekao je da je Tramp lično uključen u pregovore, iako su razgovori do sada bili „mekani“.
"Za sada su svi rekli: 'Možemo da pomognemo'", rekao je taj zvaničnik.
"Ali šta to tačno znači - još ne znamo."
(Telegraf.rs)
Video: Gde je bio crni Milan dok ga je tražio ceo Leskovac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.