Crnogorci vodili i za 10 minuta ostali bez baraža, Španija već na EURU!

Još devet utakmica odigrano u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo naredne godine

• 5
Crna Gora - Austrija, Mirko Vučinić Foto: AP/Tanjug

Direktan plasman na Evropsko prvenstvo naredne godine obezbedila je Španija, koja je rezultatom 4:0 pobedila Luksemburg i izjednačila sa Rusijom/Sovjetskim Savezom po broju učešća na evropskim smotrama - 10. Više je u istoriji beležila jedino Zapadna Nemačka - 11.

Po dva gola su postigli Kazorla i Pako.

Takođe, Švajcarska je obezbedila četvrto učešće (1996, 2004, 2008). Nije ova reprezentacija imala milosti prema San Marinu - čak 7:0 je rezultat kojim je završen meč u Sent Galenu.

Katastrofu su doživeli Crnogorci u Podogrici.

Od početnog vođstva u prvom poluvremenu, Austrija ih je savladala nakon preokreta 2:3.

Mirko Vučinić postigao je gol za vođstvo u prvom poluvremenu, u 55. minutu je izjednačio Janko, a vođstvo je bratio Bećiraj u 68. minutu. Od 81. minuta se domaćoj reprezentaciji polako rušila pobeda.

Staniša Mandić je propustio fantastičnu priliku za 3:1, a Austrijancima je Arnautović doneo izjednačenje, i šest minuta kasnije - Mirko Vučinić i Branko Brnović su isključeni zbog prigovora sudiji Orsatu.

U zaustavnom vremenu, Sabicer je postigao gol koji je značio i gašenje nade Crnogoraca za baraž.

Švedska je rezultatom 2:0 savladala Lihtenštajn i ostala u igri za direktan plasman.

Ostaće zapisano da je golman domaćih Petar Jele odbranio penal Zlatanu Ibrahimoviću, koji je potom ipak uspeo u 55. minutu da potvrdi pobedu svoje ekipe.

Kuriozitet: To je bio 58. pogodak Ibre u nacionalnom dresu, a Lihteštajn je 29. reprezentacija kojoj je dao gol.

Rusija je u Kišinjevu potrošila dosta vremena da bi probila bunker Moldavije - u 58. minutu je Ignaševič postigao prvi gol, duplirao je u 79. Džjuba, a Cebotaru je u 85. ublažio poraz Modavije.

Veliki kiks imala je Slovačka, jer je porazom kod kuće od Belorusije (0:1) dovela u pitanje skoro siguran odlazak na šampionat. Ostala je sa 19 bodova, koliko sada ima i Ukrajina, koja je u gostima pobedila Makedoniju (2:0).

Kiksirali su i Slovenci igrajući samo nerešeno protiv Litvanaca (1:1), dok je Engleska na Vembliju rutinski pobedila Estoniju (2:0).

(Kazorla 42, 85, Pako Alkaser 67, 80)

Tabela: Španija 24 boda, Ukrajina 19, Slovačka 19, Belorusija 10, Luksemburg 4, Makedonija 3.

E grupa:

Engleska - Estonija 2:0

(Volkot 45, Sterling 85)

Slovenija - Litvanija 1:1

(Birsa 45+1 penal - Novikovas 86. penal)

Švajcarska - San Marino 7:0

(Lang 17, Inler 55. penal, Mehmedi 65, Ðuru 72. penal, Kasami 75, Embolo 80. penal, Derdijok 89)

Tabela: Engleska 27, Švajcarska 18, Slovenija 13, Estonija 10, Litvanija 10, San Marino 1.