Dedi Todosiju su ispunili želju za 80. rođendan! Iznenadiće vas šta je poželeo! (FOTO)

Vidno uzbuđen Todosije se vratio u prošlost, sećajući se svog dolaska iz rodnog sela Gabar kod Krive Palanke u Bor davne 1959. godine

  • 0

Todosije Jakimovski iz Bora juče je zakoračio u devetu deceniju života. Čvrstim korakom. Na licu mu tek poneka duboka bora, ali i osmeh mladića. Ni traga topioničarskim mukama i borbi sa dimom koju je vojevao ceo radni vek, punih 40 godina.

ČISTO NEBO NAD BOROM: Stara borska topionica odlazi u istoriju (FOTO)

Šta pokloniti za 80. rođendan nekome ko je četiri decenije proveo u borskoj Topionici? Potajnu želju ovog deke "da svojim očima, a ne samo na televiziji vidi to čudo – novu topionicu" kao da su pročitali njegova kćerka Slavica i zet Zoran Buzejić i priredili su mu iznenađenje. Basen mu je izašao u susret i tako je Todosije, zajedno sa generalnim direktorom RTB-a Blagojem Spaskovskim, juče posetio novo metalurško postrojenje. Rođendan, naravno, ne može proći bez poklona, pa je slavljenik dobio anodu izlivenu od prvih količina bakra koje su potekle iz nove fleš-peći.

Vidno uzbuđen Todosije se vratio u prošlost, sećajući se svog dolaska iz rodnog sela Gabar kod Krive Palanke u Bor davne 1959. godine. Radni vek počeo je u Topionici, najpre u staroj aglomeraciji, baš kada je počela prva faza obnove i razvoja RTB-a Bor i izgradnja plamene peći i pržionice sa pet etažnih peći.

Zatim je prešao u odeljenje rafinacije. Usledila je Druga faza tokom koje je završena druga plamena peć i reaktori. Todosije se u međuvremenu školovao i u penziju otišao 1990. godine kao smenski nadzornik.

Foto: Promo, RTB Bor Foto: Promo, RTB Bor

- U aglomeraciji je bilo takoreći primitivno, sa mnogo fizičkog rada. Kada se vruć materijal istresao iz lonca, ručno se razbijao krampom i čekićem, a vruće krupice lopatom su se ubacivale u korpu i tako išle u peć na topljenje. Uslovi su bili izuzetno teški – prašina, dim, pušilo se na sve strane. Nismo imali neka zaštitna sredstva - maske su bile sa sunđerom a ne kao sada sa filterom, nije bilo ni rukavica nego smo navlačili nadlanice isečene od guma. Uslovi su kasnije poboljšani, a napredovala su i zaštitna sredstva, odela i maske. Međutim, mnogo se radilo, obe livne mašine i sve tri anodne peći. Davali smo 600 tona bakra za 24 sata, jednog meseca i više od 17.000 tona. Ovaj plato i sva tri sprata u Elektrolizi su bili zatrpani anodama – navirale su uspomene Todosiju.

Foto: Promo, RTB Bor Foto: Promo, RTB Bor

Takođe dodaje da se i onda pričalo o fleš-pećima, o njihovim prednostima i kako se u njima koncentrat topi u lebdećem stanju. Slušao je mnogo o njoj, a sada ju je prvi put i video, i nije mogao da sakrije oduševljenje.

- Došlo je vreme da se ona ugradi i kod nas i ne mogu da opišem koliko sam srećan. Ovo je savremeno topljenje bakra, san svakog topioničara. Uslovi u kojima se radilo nekada i sada razlika je ogromna kao nebo i zemlja, ali uslovi ne mogu da se poboljšaju ako se ne ugradi savremena oprema i tehnologija. Ona pruža perspektivu, čisto nebo nad gradom i to je njena velika prednost. Ovo sada je izvanredno, nemam reči. Svaka čast i RTB-u i onome ko je bio glavni da se to privede kraju i sve funkcioniše – poručio je topionički veteran.

Foto: Promo, RTB Bor Foto: Promo, RTB Bor

Prvi čovek RTB-a Bor izrazio je zadovoljstvo što može da ugosti nekog ko je otišao u penziju pre četvrt veka, a radio je u izuzetno teškim uslovima.

- Prezadovoljan sam što uhodavanje nove tehnologije ovako brzo napreduje. Savladali smo časovni kapacitet prerade, pripremamo se za dokazni period od prvog decembra za sve parametre postavljene u fizibiliti-studiji i glavnom projektu. Činimo sve da staru topionicu ne pokrećemo. Međutim, ukoliko se ponovo bude nakupio hladni materijal tokom dokaznog perioda, pustićemo je i to u vreme kada se bude remontovao deo fabrike sumporne kiseline koji je stradao u požaru. Posle toga, budite uvereni, marljivim i odgovornim radom menadžmenta i radnika TIR-a, proces se može voditi u gotovo idealnim uslovima. Danas imamo koncentracije sumpor-dioksida ispod 250 mikrograma po kubnom metru, u Evropi je gornja granica 685 mikrograma. U ovakvoj koncentraciji učestvuje i gradska toplana. U Boru postoje i drugi zagađivači koji se ne primećuju, a koje treba obavezati da smanje aerozagađenje. Vrlo brzo će i toplana morati da ima svoj sistem za otklanjanje sumpor-dioksida, jer greh je da se posle velikog zagađivača kakav je bila stara topionica "provlače" ovi manji - poručio je Spaskovski.

(D. V.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA