6 situacija u kojima morate da povećate unos soli jer može da vam spase život

Neke aktivnosti i stanja organizma prosto zahtevaju da povećate unos soli

  • 0

Naša ishrana sama po sebi sadrži velike količine soli, jer često posegnemo za grickalicama pa onda i ne razmišljamo o tome da našem organizmu može da fali soli.

Evo zašto nikako ne biste smeli da koristite kuhinjsku so kad kuvate - i šta da uzmete umesto nje

Šta se dešava sa telom kada izađemo iz mora i ne istuširamo se odmah

10 razloga zbog kojih se budite s otečenim licem

Neke aktivnosti mogu da dovedu do povećane potrošnje soli i njenog izbacivanja iz organizma pa je potrebno da je nadoknadimo. Ovo su samo neke od situacija kada morate da povećate količinu soli koju konzumirate.

Planirate da učestvujete u maratonu ili nekim zahtevnijim treninzima

Foto-ilustracija: Profimedia

Sportisti koji se duže vreme naprežu u aktivnostima treba da povećaju unos soli. Hiponatrenija je stanje koje se prepoznaje po vrtoglavici, konfuziji, slabosti, a može da dovede i do smrtnog ishoda. Do nje dolazi kada se ljudi previše znoje i unose dosta vode kako bi ostali hidrirani, ali ne unose ujedno i dovoljno soli.

Živite u toploj i sparnoj klimi

Još jednom, prekomerno znojenje dovodi do smanjenja soli. Ako ste se prepoznali onda dodajte malo soli svemu što nameravate da konzumirate.

Imate neko od oboljenja

Gubitak soli može da bude i znak bolesti bubrega kada telo ne može da održi neophodan nivo soli u organizmu. Simptomi su takođe hiponatrenija i prateći simptomi.

Uzimate neki diuretik

Foto: Profimedia

Neki lekovi, pogotovo diuretici mogu da dovedu do disbalansa minerala i dolazi do povećanja izlučivanja.

Stariji se i vaše sećanje je maglovito

Stariji, posebno oni prekio 80 godina mogu da osećaju poboljšanje moždanih funkcija ako unesu više soli. Istraživanje je pokazalo da za razliku od onih koji su smanjili unos soli, starije osobe koje su povećale unos lakše mogu da se prisete nekih stvari iz rošlosti.

Bolujete od ovog retkog poremećaja

Barterov sindrom može da utiče na proces obrade soli u vašim bubrezima. Ukratko, veće količine soli završavaju u vaš urin, a nedovoljno se apsorbuje u organizam. Stanje je retko i zavisi od genetskih anomalija. Simptomi su povraćanje, ekstremna žeđ i žudnja za soli.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA