Ubod stršljena je smrtonosan: Ovo su jedini načini da se zaštitite

Ubod stršljena može da izazove anafilaktički šok koji je, ako se ne reaguje na vreme, smrtonosan

Vladan Marković (43), odbornik u Skupštini grada Užica, tragično je preminuo sinoć nakon što ga je napao i izujedao roj stršljenova. Nesrećnom čoveku ni Hitna pomoć, koja je po pozivu ubrzo stigla, nije mogla da pomogne, jer je otrov ovih brojnih insekata delovao veoma agresivno i brzo.

Zoran Marjanović stigao kući: Jana mu prva potrčala u zagrljaj, ispred kuće ga sačekala cela porodica (FOTO) (VIDEO)

Ubod stršljena obično nije fatalan i uglavnom se sve završi blagim otokom koji traje nekoliko dana. Ipak, u nekim slučajevima izaziva opasnu alergijsku reakciju ili anafilaktički šok koji, ako se ne reaguje na vreme, može da bude i smrtonosan.

Do anafilaktičkog šoka dolazi iz više razloga:

- Zbog toga što je osoba alergična na ujed insekta

- Zbog toga što je ubod na nezgodnom mestu (u predelu lica ili vrata), gde otok izaziva gušenje

- Ako je osobu u proteklih nekoliko nedelja već ujeo stršljen ili osa, pa je imuni sistem postao preosetljiv na alergen.

Ova reakcija se manifestuje koprivnjačom, bronhijalnim i grčevima u trbuhu, otokom lica i vrata, otežanim disanjem, padom pritiska, komom...

KAKO SE ZAŠTITI AKO VAS STRŠLJEN UBODE

Kako bi se od ujeda stršljena zaštitili, najsigurnije je da izbegavate posete mestima koja su poznata po velikom broju ovih insekata. Ukoliko se bavite vrtarstvom, budite na oprezu i zaštitite otvorene delove tela. Ako ipak dođe do uboda, odmah izvadite žaoku i stavite hladan oblog.

U slučaju anafilaktičkog šoka treba odmah pozvati Hitnu pomoć, kako bi se sprovela antišok terapija. Nju mogu da izvedu samo profesionalci koji praćenjem simptoma određuju doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida i neutrališu alergijsku reakciju.

U slučaju da je čovek u smrtnoj opasnosti, a blizu nema lekara koji bi mu pomogao, alergijska reakcija se može ublažiti injekcijom adrenalina koja je unapred pripremljena. Zato, ako ste izloženi opasnosti od ujeda stršljena, a posebno ako ste alergični na ujed insekata, potrebno je da imate jednu takvu injekciju i tablete antihistaminika za svaki slučaj. Oko toga se pre svega konsultujte s lekarom.

U slučaju da nema alergijske reakcije, već je u pitanju samo običan otok, mesto uboda treba tretirati hladnim oblogama. U tu svrhu možete upotrebiti hladan predmat kao što je metalna kašika. Međutim, u nekim slučajevima, alergijska reakcija može da zakasni i 8 do 10 sati, pa je ipak najbolje obratiti se lekaru, posebno ako vas je već ujeo insekt u poslednjih nekoliko nedelja.

Jedan iskusan pčelar kaže da otok i bol koji nastaju zbog ujeda pčele, ose ili stršljena, možete ublažiti i pomoću tablete aspirina ili andola. Potrebno je jednu tabletu pokvasiti i prisloniti na mesto uboda, držati jedan minut, a zatim skloniti. To je potrebno učiniti odmah nakon uboda i tako ćete smanjiti otok i ublažiti bol i svrab.

(Telegraf.rs)