UBEĐIVAČKA MOĆ LAJKA: Da li vam se nešto stvarno sviđa ili je samo popularno?

Kada lajkujete neke sadržaje ili komentare ispod tekstova, radite li to jer je neko pre vas već "odobrio" taj sadržaj kao valjan ili zato što vam se zaista dopada?

  • 3

ZAŠTO LAJKUJETE SADRŽAJE? Veću verovatnoću da lajkujete neki tekst, muziku ili fotografiju na Internetu ima onaj sadržaj koji je neko pre vas već pozitivno ocenio, bez obzira na kvalitet samog sadržaja.

Kako je objavio američki dnevnik "New York Times", pozivajući se na istraživanje objavljeno u magazinu "Science", pozitivni "nudge" (gurkanje) može da podstakne lavinu odobravanja.  Istraživanje je pokušalo da odgovori na pitanje: Da li je nešto popularno jer je zaista dobro ili samo zbog toga što je popularno?

Reč je o sledećem: ako ljudi imaju tendenciju da mišljenja o popularnim sadržajima formiraju "u stadu", to može da dovede u pitanje  pouzdanost "mudrosti gomile", koja procenjuje sadržaje na sajtovima. Sa druge strane, onima koji se bave marketingom ovo može da da "mig" kako da privuku pozitivnu pažnju ka svojim proizvodima.

U istraživanju su učestvovali stručnjaci sa Univerziteta u Masačusetsu, Univerziteta u Njujorku, ali i Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu. Kako bi došli do odgovora na pomenuto pitanje, istraživači su osmislili eksperiment, koji su smestili u jedan mali "ugao" interneta: komentare čitalaca.

Oni su sarađivali sa neimenovanim veb-sajtom, na kome su čitaoci komentarisali članke ali i pozitivno, odnosno negativno glasali o drugim komentarima. Konačna ocena komentara dobija se kada se od broja pozitivnih oduzme broj negativnih komentara. Međutim, eksperiment je uključivao i slučajnu promenu ocena na komentarima, koja je trajala nekoliko meseci: čim neko pošalje komentar, on bi dobio, "slučajni" negativni ili pozitivni glas.

Rezultat je bio sledeći: šansa da će prva osoba koja čita komentar istom dati svoj pozitivan glas povećana je za 32 posto, ako je on već imao lažni pozitivan skor. Takođe, sajt je dozvoljavao i mogućnost da vam se sviđaju ili ne sviđaju drugi korisnici. Sa ovim u vezi, istraživači su utvrdili da su prijatelji "lajkovanih" komentatora bili skloni da ispravljaju eventualni negativni skor, dok neprijatelji nisu smatrali da je vredno da troše vreme na obaranje skora.

Dankan Vots iz "Microsoft Research" kaže da se ovi rezultati poklapaju sa "kumulativnim prednostima", odnosno idejom da će nešto što je "startovalo" popularnije, na toj slavi rasti, dok ne bude daleko ispred svojih konkurenata − i obrnuto: nešto što ne postane popularno će obično nestati, bilo dobro ili loše.

Vots kao primer navodi krimi roman "Zov kukavice" Roberta Galbrajta koji se, uprkos pozitivnim kritikama, loše prodavao. Međutim, kada je otkriveno da je Galbrajt pseudonium za Dž. K. Roling, knjiga je odjednom - zbog popularnosti serijala o Hariju Poteru - skočila na Top listi bestselera.

Da li ćete ubuduće obratiti pažnju na to šta lajkujete?

(Telegraf.rs / Izvor: nytimes.com)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nezadovoljština

    13. avgust 2013 | 11:38

    Baš sam skoro razmišljao o tome vezano za ocenjivanje komentara na Telegrafu. 300 pluseva i 4 minusa skoro uvek nateraju čitaoce da kliknu plus. To je snaga mase.

  • patkica

    15. avgust 2013 | 01:59

    kod mene opet kontra

  • 36laki77

    17. avgust 2013 | 19:53

    Utiče, ali vrlo malo, možda 10%.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA