≫ 

Makronova poseta pokazuje novo interesovanje za Zapadni Balkan: Mondoloni o odnosu Pariza i Beograda

Mondoloni je na prijemu u rezidenciji francuske ambasade u Beogradu, naveo da će ova poseta predsednika Makrona biti prva poseta Beogradu od decembra 2001. godine i posete tadašnjeg predsednika Žaka Širaka

  • 4

Poseta predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji pokazuje novo interesovanje Francuske za Zapadni Balkan i našu želju da bilateralnim odnosima sa Srbijom, našim prvim partnerom u regionu, damo novi podstrek, naglasio je večeras ambasador Francuske Frederik Mondoloni na prijemu povodom Dana državnosti Francuske, održanom tri dana uoči dolaska Makrona u Srbiju.

Mondoloni je na prijemu u rezidenciji francuske ambasade u Beogradu, naveo da će ova poseta predsednika Makrona biti prva poseta Beogradu od decembra 2001. godine i posete tadašnjeg predsednika Žaka Širaka koji je tada bio prvi šef francuske države koji je došao u Srbiju posle demokratske tranzicije 2000-tih.

On je istakao da je protekla godina bila važan period za kulturu sećanja Francuske i Srbije kada je obeležena stogodišnjica od završetka Prvog svetskog rata i oslobođenja Srbije, koje su izvojevale srpske, francuske i savezničke trupe.

- Realizovali smo brojne projekte i ponosan sam na to - rekao je Mondoloni i najavio da će u ponedeljak predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa predsednikom Makronom otkriti obnovljen spomenik zahvalnosti Francuskoj u Kalemegdanskom parku.

FRANCUSKA PRIJEM MONDOLONI Foto: Tanjug/ Sava Radovanović

Ukazao je da se ove godine proslavlja 180 godina od ponovnog uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Francuske, koji su zasnovani u 13. veku, a ponovno uspostavljeni 1839. godine.

- Mi se danas aktivno trudimo da damo novu dinamiku tim odnosima u istom prijateljskom duhu - izjavio je Mondoloni ukazujući na izložbu u zdanju Ambasade koja je posvećena ovoj godišnjici.

Mondoloni je istakao da je Francuska odlučna da na svim poljima saradnje napreduje još više tokom narednih meseci, shodno ciljevima određenim u Strategiji za Balkan koju je Francuska usvojila ove godine. Podsetio je da su se politički i ekonomski odnosi dve zemlje snažno razvijali, navodeći da su ove godine održane dve ministarske posete - četiri u poslednjih 18 meseci, tri parlamentarne delegacije.

- Gotovo tačno u dan, prošle godine, predsednik Vučić je boravio u zvaničnoj poseti Parizu, a ove godine u junu bio je red na predsednicu Vlade Anu Brnabić da boravi u Parizu. Politički dijalog je postao veoma fluidan i poseta predsednika Makrona za tri dana ubrzaće još više taj zamah - kazao je on dodajući da su planirane i druge posete na visokom nivu u drugoj polovini godine.

FRANCUSKA PRIJEM MONDOLONI Foto: Tanjug/ Sava Radovanović

Sa ekonomske strane, dodaje, uspesi koje su postigli kompanija Suez i Vansi su se potvrdili - kroz finalizaciju koncesije za beogradski aerodrom, kroz uspešno odvijanje projekta u Vinči, kroz otvaranje Novaresove fabrike u Zrenjaninu, zatim kroz rastuću saradnju između dve zemlje u digitalnoj oblasti, preko uspostavljanja “Frenš tek zajednice” u Beogradu kao i kroz razvoj Erbasa u Srbiji.

Kada je reč o bezbednosti istakao je da se nastavlja saradnja u borbi protiv terorizma, radikalizacije i ilegalne trgovine oružjem.

Sve su to, kako je naveo, teme od zajedničkog značaja za građane dve zemlje. Posebno je zahvalio Srbiji na njenoj ulozi za regionalnu stabilnost i učešću koje se veoma ceni u mirovnim operacijama zajedno sa francuskom vojskom.

Mondoloni je najavio da će za nekoliko meseci u Beogradu biti otvorena regionalna kancelarija Francuske agencije za razvoj kako bi pomogla Srbiji da učvrsti svoje evropske veze i obezbedi njenu tranziciju ka odrzivom razvoju u korist svih.

FRANCUSKA PRIJEM MONDOLONI Foto: Tanjug/ Sava Radovanović

Ambasador je zahvalio Vladi Srbije i srpskom narodu na pomoći za obnovu crkve Nortdam u Parizu, koja je nedavno izgorela u požaru.

- Vaši prilozi i vaše angažovanje je nešto što nas je duboko dirnulo - istakao je Mondoloni.

Prijemu su prisustvovali predstavnici političkog, javnog i kulturnog života Srbije, diplomatskog kora, međunarodnih misija, verskih zajednica, francuske zajednice u Srbiji. Među njima su bili premijerka Srbije Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Maja Gojković, ministar za rad Zoran Ðorđević, ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, ambasador SAD u Beogradu Kajl Skat, direktor BIA Bratislav Gašić, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić...

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • PRC

    13. jul 2019 | 10:50

    Treba ga odvesti na dečije odelenje onkologije, da vidi šta su nam uradeli 99. I treba mu vratiti humanitarnu pomoć u vidu radioaktivnog mleka za bebe koju su nam dali 99.

  • Jeretik

    13. jul 2019 | 08:12

    Prazne priče, za praznoglavce praznih džepova.

  • Žanka

    12. jul 2019 | 22:53

    Netačno al dobro, morao je covek da izjavi nesto u svoju korist. To gde si sedeo na godisnjici rata, nema veze vise

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA